Friday, | May 2 |
9:30-10:30 | Penneys |
Introduction to Subfactors I | |
11:00-12:00 | Mason |
Introduction to Vertex Operator Algebras I | |
14:00-15:00 | Gannon |
Introduction to Conformal Field Theory I | |
15:10-16:00 | Henriques |
A Categorification of the Notion of Von Neumann Algebra | |
16:40-17:30 | Dong |
On Classification of Rational Vertex Operator Algebras with Central Charge 1 | |
Saturday, | May 3 |
9:30-10:30 | Mason |
Introduction to Vertex Operator Algebras II | |
11:00-12:00 | Gannon |
Introduction to Conformal Field Theory II | |
14:00-15:00 | Penneys |
Introduction to Subfactors II | |
15:10-16:00 | Lepowsky |
Rational and Logarithmic Vertex Tensor Category Theory | |
16:40-17:30 | Toledano Laredo |
Braid Groups, Flat Connections and Quantum Groups | |
Sunday, | May 4 |
9:30-10:30 | Wassermann |
Operator Theoretic Aspects of Conformal Field Theory I | |
11:00-12:00 | Penneys |
Introduction to Subfactors III | |
14:00-15:00 | Mason |
Introduction to Vertex Operator Algebras III | |
15:10-16:00 | Hoehn |
Mathieu Moonshine and the Geometry of Hyperkähler Manifolds | |
16:40-17:30 | Ng |
Cauchyfs Theorem for Tensor Categories | |
Monday, | May 5 |
9:30-10:30 | Morrison |
Problems in the Classification of Small Index Subfactors I | |
11:00-12:00 | Gannon |
Introduction to Conformal Field Theory III | |
14:00-15:00 | Izumi |
Near Group Categories and Their Relatives: Cuntz Algebra Approach I | |
15:10-16:00 | Teicher |
Functorial Field Theories and Ring Spectra I | |
16:40-17:30 | Voiculescu |
Bi-free Convolution in the Plane and the Simplest Bi-free R-transform | |
17:40-18:30 | Evans |
K-theory and Conformal Field Theory | |
Tuesday, | May 6 |
9:30-10:30 | Teichner |
Functorial Field Theories and Ring Spectra II | |
11:00-12:00 | Wassermann |
Operator Theoretic Aspects of Conformal Field Theory II | |
14:00-15:00 | Izumi |
Near Group Categories and Their Relatives: Cuntz Algebra Approach II | |
15:10-16:00 | Stolz |
Factorization Algebras and Functorial Field Theories | |
16:40-17:30 | Xu |
On Mirror Extensions of Vertex Algebras | |
17:40-18:30 | Pavlov |
Tomita-Takesaki Theory via Modular Algebras | |
Wednesday, | May 7 |
9:30-10:30 | Wassermann |
Operator Theoretic Aspects of Conformal Field Theory III | |
11:00-12:00 | Teichner |
Functorial Field Theories and Ring Spectra III | |
14:00-15:00 | Morrison |
Problems in the Classification of Small Index Subfactors II | |
15:10-16:00 | Kawahigashi |
Boundary Conformal Field Theory, Subfactors and Tensor Categories | |
16:40-17:30 | Tenner |
Segal CFT at the Boundary | |
Thursday, | May 8 |
9:30-10:30 | Izumi |
Near Group Categories and Their Relatives: Cuntz Algebra Approach III | |
11:00-11:50 | Bischoff |
Topological Defects and Phase Boundaries in Algebraic Conformal Quantum Field Theory | |
12:00-13:00 | Morrison |
Problems in the Classification of Small Index Subfactors III |