Workshop "Operator Algebras, Conformal
Field Theory and Related Topics"
September 8-19, 2008
Organized by |
| (Tokyo) |
| (Roma) |
| (Göttingen) |
Jakob Yngvason
| (Wien) |
This is a part of the program
"Operator Algebras and Conformal Quantum Field
Theory", August 25-December 14, 2008.
Program
|
10:00-11:00 | 11:30-12:30 |
14:30-15:30 | 16:00-17:00 |
Monday, September 8 |
Buchholz | Lechner |
Morsella | Bostelmann |
Tuesday, September 9 |
Voiculescu | Radulescu |
Roberts | |
Thursday, September 11 |
Bisch | Asaeda |
Izumi | Wenzl |
Friday, September 12 |
Doplicher | Fredenhagen |
Guido | |
Monday, September 15 |
Carpi | Weiner |
Nikolov |
Adamovic |
Tuesday, September 16 |
Runkel | Evans |
Barron | |
Thursday, September 18 |
Elliott | Petkova |
Henriques | Wassermann |
Friday, September 19 |
Schweigert | Kirillov |
Müger | Schroer |
Titles:
Drazen Adamovic: On the representation theory of a family of C2-cofinite vertex operator superalgebras
Marta Asaeda: Non-existence of certain finite depth subfactors
Katrina Barron: N=2 genus-zero worldsheets and N=2 superconformal field
Dietmar Bisch: The Planar Algebra of Group-type Subfactors
Henning Bostelmann: The structure of dilation symmetries in the scaling limit of a quantum field theory
Detlev Buchholz: The resolvent algebra: A new approach to canonical quantum systems
Sebastiano Carpi: From vertex operator algebras to conformal nets
Sergio Doplicher: Quantum Spacetime and Noncommutative Geometry
Gorge Elliott: The cone of lower semicontinuous traces on a C*-algebra
David Evans: Modular invariants and twisted K-theory
Klaus Fredenhagen: The time slice axiom in perturbative Quantum Field Theory
Daniele Guido: Scaling limits and quantum Gromov-Hausdorff convergence
Andre Henriques: From elliptic cohomology to conformal nets
Masaki Izumi: Classification of certain tensor categories
Alexander Kirillov Jr.: G-crossed categories and G-modular functor
Gandalf Lechner: Deformations of Wightman Quantum Field Theories
Gerardo Morsella: Scaling limits for subsystems and Doplicher-Roberts reconstruction
Michael Müger: Modular extensions, crossed G-categories and permutation-orbifolds
Nicolay Nikolov: OPE algebras in globally conformal invariant QFT and beyond
Valentina Petkova: Pentagon equations and their solutions in non-critical string theory
Florin Radulescu: Type II1 von Neumann algebra representations for arithmetical Hecke operators
John Roberts: Ergodicity, quantum symmetry and tensor categories
Ingo Runkel: Boundary CFT and Frobenius Algebras
Bert Schroer: Causal localization, inside/outside entanglement, entropy and all that
Christoph Schweigert: Modules and bimodules for bundle gerbes: Wess-Zumino terms for defects and boundaries
Dan Voiculescu: Free analysis: the analogue of the Riemann sphere
Antony Wassermann: Connes fusion for twisted loop groups
Mihaly Weiner: Local energy bounds
Hans Wenzl: Centralizers for spinor representations