Monday, June 13 | ||
9:00-10:30 | V. Kac | Introduction to vertex algebras and their representations I |
11:00-12:30 | R. Longo | Operator algebras and Quantum Field Theory I |
14:00-15:30 | D. Ben-Zvi | Factorisation and chiral algebras I |
Wednesday, June 15 | ||
9:00-10:30 | V. Kac | Introduction to vertex algebras and their representations II |
11:00-12:30 | R. Longo | Operator algebras and Quantum Field Theory II |
14:00-15:30 | D. Ben-Zvi | Factorisation and chiral algebras II |
16:00-17:30 | N. Nikolov | Vertex algebras in higher dimensions |
Friday, June 17 | ||
9:00-10:30 | V. Kac | Introduction to vertex algebras and their representations III |
11:00-12:30 | R. Longo | Operator algebras and Quantum Field Theory III |
14:00-15:30 | D. Ben-Zvi | Factorisation and chiral algebras III |
16:00-17:30 | Y. Kawahigashi | Conformal nets of operator algebras and vertex operator algebras |
Monday, June 20 | ||
9:00-10:30 | A. Okoun'kov | Instanton counting I |
11:00-12:30 | F. Malikov | Algebras of chiral differential operators I |
14:00-15:30 | A. de Sole | Finite and infinite W-algebras I |
16:00-17:30 | F. Xu | Operator algebraic CFT |
Wednesday, June 22 | ||
9:00-10:30 | A. Okoun'kov | Instanton counting II |
11:00-12:30 | F. Malikov | Algebras of chiral differential operators II |
14:00-15:30 | A. de Sole | Finite and infinite W-algebras II |
16:00-17:30 | A. Linshaw | Chiral equivariant cohomology |
Friday, June 24 | ||
9:00-10:30 | A. Okoun'kov | Instanton counting III |
11:00-12:30 | F. Malikov | Algebras of chiral differential operators III |
14:00-15:30 | A. de Sole | Finite and infinite W-algebras III |
16:00-17:30 | A. Braverman | Hecke algebras and automorphic forms for 2-dimensional fields |
Monday, June 27 | ||
9:00-10:30 | T. Arakawa | Representation theory of W-algebras I |
11:00-12:30 | E. Frenkel | Vertex algebras of geometric origin I |
14:00-15:30 | Y. Zhu | Multiplicative vertex operators |
16:00-17:30 | M. Szczesny | The chiral de Rham complex, orbifolds, and discrete torsion |
Wednesday, June 29 | ||
9:00-10:30 | T. Arakawa | Representation theory of W-algebras II |
11:00-12:30 | E. Frenkel | Vertex algebras of geometric origin II |
14:00-15:30 | F. Malikov | Gerbes of chiral differential operators |
16:00-17:30 | M. Weiner | From unitary VOAs to local nets of von Neumann algebras (and vice versa) |
Friday, July 2 | ||
9:00-10:30 | T. Arakawa | Representation theory of W-algebras III |
11:00-12:30 | E. Frenkel | Vertex algebras of geometric origin III |
14:00-15:30 | V. Toledano Laredo | Quasi-Coxeter algebras, Dynkin diagram cohomology and quantum Weyl groups |