Monday, October 27 | ||
9:20-10:10 | Damien Gaboriau | Orbit Equivalence and von Neumann Algebras |
10:25-11:15 | Stefaan Vaes | Rigidity for II1 factors: fundamental groups, bimodules and subfactors |
11:30-12:20 | Dietmar Bisch | Subfactors And Planar Algebras |
15:45-16:35 | Dima Shlyakhtenko | Random matrices, Free probability and Subfactors |
16:45-17:35 | Feng Xu | Subfactor Lattices from Conformal Field Theory |
17:45-18:30 | Sorin Popa | Open Problems |
Tuesday, October 28 | ||
9:10-10:10 | Jesse Peterson | L2-rigidity in von Neumann algebras |
10:20-11:10 | Adrian Ioana | Relative property T for the subequivalence relations induced by SL(2,Z) acting on T2 |
11:30-12:20 | Masaki Izumi | Generalized CCR flow |
16:00-16:50 | Narutaka Ozawa | II1 factors with at most one Cartan subalgebra |
17:10-17:40 | Cyril Houdayer | Prime factors and amalgamated free products |
17:50-18:20 | Yves Stalder | Haagerup property for wreath products |
Wednesday, October 29 | ||
9:10-10:00 | Wolfgang Lück | K and L-theory of group rings and topological rigidity |
10:10-11:10 | Roman Sauer | A cocycle rigidity theorem for hyperbolic lattices |
11:10-11:40 | Aurelien Alvarez | Free product decompositions for equivalence relations |
11:50-12:20 | Ricahrd Burstein | Subfactors and Hadamard matrices |
Thursday, October 30 | ||
9:10-10:00 | Vaughan Jones | Bimodules and an orthogonal approach to planar algebras |
10:20-11:10 | Antony Wassermann | Connes fusion for twisted loop groups |
11:30-12:20 | Thomas Schick | L2-Betti numbers and the Atiyah conjecture |
16:00-16:30 | Inessa Epstein | Subequivalence relations and orbit inequivalence actions of nonamenable groups |
16:50-17:20 | Andreas Thom | Examples of hyperlinear groups without factorization property |
17:40-18:10 | Hiroki Sako | Biexactness and orbit equivalence rigidity |
20:00- | Stefaan Vaes | Cocycle and orbit superrigidity for lattices in SL(n,R) acting on homogeneous spaces |
Friday, October 31 | ||
9:10-10:00 | Yasuyuki Kawahigashi | Moonshine, pariah groups and operator algebras |
10:20-10:50 | Pinhas Grossman | Strong singularity for subfactors |
11:10-11:40 | Yoshikata Kida | Measurable rigidity for some amalgamated free products |
11:50-12:20 | Mikael Pichot | Groups of intermediate rank |
14:00-14:30 | Todor Tsankov | Positive definite functions and equivalence relations |
14:40-15:10 | Shamindra Kumar Ghosh | The planar algebra of group-type subfactors |