Geometry and Foliations 2003 - Video Archives
Date September 10-19, 2003
Place Ryukoku University (Kyoto, Japan)
Chair
Takashi Tsuboi (University of Tokyo)
URL http://gf2003.ms.u-tokyo.ac.jp/

Wednesday, September 10
  • 9:30-10:20 Hurder, Steven (University of Illinois at Chicago)

    "Homotopy invariants of foliations"
  • 10:30-11:45 Arraut, Jose-Luis (Universidade de Sao Paulo)

    "Structural Stability of Singular Actions of R^n having a first integral"
  • 10:45-11:00 Fukui, Kazuhiko (Kyoto Sangyo University)

    "Commutators of Lipschitz homeomorphisms"
  • 11:30-12:20 Ghys, Etienne (Ecole Normale Superieure de Lyon)

    "The group of area preserving diffeomorphisms of a surface"
  • 14:00-14:50 Vogt, Elmar (Berlin Free University)

    "Classifying spaces of groupoids and tangential Lusternik-Shnirelman Category"
  • 15:00-15:15 Colman, Hellen E (University of Illinois at Chicago)

    "Lusternik-Schnirelmann category of Riemannian foliations"
  • 15:15-15:30 Badura, Marek (Universytetu Lodzkiego)

    "Realizations of growth types."
  • 16:00-16:50 Zeghib, Abdelghani (Ecole Normale Superieure de Lyon)

    "Superieure de Lyon) Dynamics on the space of harmonic functions and the foliated Liouville problem "
  • 17:00-17:15 Ito, Toshikazu (Ryukoku University)

    "A Poincare-Hopf type theorem for holomorphic 1-forms and its applications (joint work with B. Scardua)"

Thursday, September 11
  • 9:30-10:20 Rebelo, Julio C (PUC-Rio & SUNY at Stony Brook)

    "Dynamics of meromorphic vector fields and complex surfaces"
  • 10:30-11:45 Guillot, Adolfo (U.N.A.M.(Cuernavaca))

    "Holomorphic flows tangent to the identity"
  • 10:45-11:00 Rybicki, Tomasz (AGH University of Science and Technology)

    "A cartesian closed category of foliated manifolds"
  • 11:30-12:20 Ghys, Etienne (Ecole Normale Superieure de Lyon)

    "The group of area preserving diffeomorphisms of a surface"
  • 14:00-14:50 Nakai, Isao (Ochanomizu University)

    "Web geometry of solutions of first order ODEs"
  • 15:00-15:15 Camara, Leonardo M (Universidade Federal do Espirito Santo)

    "Invariants of Analytic Differential Equations in (C^2,0)"
  • 15:15-15:30 Deroin, Bertrand (Ecole Normale Superieure de Lyon)

    "Levi-flat hypersurfaces in complex surfaces of positive curvature"
  • 16:00-16:50 Verjovsky, Alberto (Instituto de Matematicas (Cuernavaca) -- U.N.A.M.),

    "Space of deformations of a smooth and Levi-flat integrable CR-srtucture on the 5-sphere"
  • 17:00-17:15 Kim, Hyunsuk (Ulsan University)

    "On transversally holomophic foliations "
  • 17:15-17:45 Asuke, Taro (Kyoto University)

    "Residues of the Bott class"

Friday, September 12
  • 9:30-10:20 Katok, Anatole (Pennsylvania State University)

    "Rigidity of homogeneous foliations in locally symmetric spaces of semisimple Lie groups"
  • 10:30-11:45 Matveev, Vladimir S (University of Freiburg )

    "Geodesic rigidity"
  • 10:45-11:00 Tsuchiya, Nobuo (Toin University of Yokohama)

    "Codimension one locally free actions of step one solvable Lie groups (with Aiko Yamakawa)"
  • 11:30-12:20 Ghys, Etienne (Ecole Normale Superieure de Lyon)

    "The group of area preserving diffeomorphisms of a surface"
  • 14:00-14:50 Morita, Shigeyuki (University of Tokyo)

    "Characteristic classes of smooth bundles and foliated smooth bundles"
  • 15:00-15:15 Mitsumatsu, Yoshihiko (Chuo University)

    "On the self-intersection of compact leaves in 2-dimensional foliations on 4-manifolds"
  • 15:15-15:30 Calaza, Manuel (Univ. de Santiago de Compostela)

    "Morse inequalities for orbit spaces. A Witten approach."
  • 16:00-16:50 Kotschick, Dieter(LMU Munchen),

    "Kunneth structures and Lagrangian foliations"
  • 17:00-17:15 Pak, Hong Kyung (Daegu Haany University)

    "Transversal harmonic theory for transversal symplectic flows"
  • 17:15-17:45 Wood, John W (University of Illinois at Chicago)

    "Transversal harmonic theory for transversal symplectic flows"

Suturday, September 13
  • 9:30-10:20 Katok, Anatole (Pennsylvania State University)

    "Vanishing theorems in differential geometry and rigidity of dynamical systems"
  • 10:30-11:45 Czarnecki, Maciej (Uniwersytet Lodzki)

    "Some properties of Hadamard foliations"
  • 10:45-11:00 Ghys, Etienne (Ecole Normale Superieure de Lyon)

    "The group of area preserving diffeomorphisms of a surface"
  • 11:30-12:20 Ghys, Etienne (Ecole Normale Superieure de Lyon)

    "The group of area preserving diffeomorphisms of a surface"
  • 14:00-14:50 Walczak, Pawel (Universytetu Lodzkiego)

    "Local conformal invariants for foliations"
  • 15:00-15:15 Blachowska, Dorota (University of Lodz)

    "A modulus and an extremal form of a foliation"
  • 15:15-15:30 Calaza, Manuel (Univ. de Santiago de Compostela)

    "Isoptics of curves and Cauchy-Crofton formulas"
  • 16:00-16:50 Langevin, Remi N.(Universite de Bourgogne)

    "Dupin foliations"
  • 17:00-17:15 Jung, Seoung Dal (Cheju National University)

    "The eigenvalues of the basic Dirac operator on a Kahler foliation"
  • 17:15-17:45 El Kacimi, Aziz (Universite de Valenciennes)

    "On deformations of transversely homogeneous foliations"

Tuesday, September 16
  • 9:30-10:20 Fenley, Sergio (Florida State University)

    "3-manifolds, laminations and group actions"
  • 10:30-10:45 Yokumoto, Ken (Hokkaido University)

    "Totally geodesic foliations of Lorentzian manifolds"
  • 10:45-11:00 Nam, Kwanhui (School of Mathematical Sciences Seoul National University)

    "Affine manifolds with diagonal holonomy"
  • 11:30-12:20 Honda, Ko(University of Southern California)

    "3-dimensional methods in contact geometry"
  • 14:00-14:50 Minakawa, Hiroyuki (Yamagata University)

    "Examples of pseudo-Anosov homeomorphisms with small dilatations"
  • 14:40-14:55 Matsumoto, Shigenori (Nihon University)

    "Dynamical systems without minimal sets"
  • 14:55-15:10 Kim, Jeong-Rae (Seoul National University)

    "Projective structures on knot complements"
  • 15:10-15:25 Matsuda, Hiroshi (University of Tokyo)

    "A characterization of braid foliations on genus one Seifert surfaces"
  • 16:00-16:50 Gabai, David (Princeton University)

    "D^2 Limit Laminations in 3-Manifolds"
  • 17:00-17:15 Yagasaki, Tatsuhiko (Kyoto Institute of Technology)

    "Homeomorphism groups and Embedding spaces in 2-manifolds"
  • 17:15-17:45 Asaoka, Masayuki (Kyoto University)

    "Invariants of projectively Anosov flows on three dimensional manifolds"

Wednesday, September 17
  • 9:30-10:20 Oh, Yong-Geun (University of Wisconsin-Madison)

    "Deformation of coisotropic submanifolds and geometry of null foliations"
  • 10:30-10:45 Moriyoshi, Hitoshi (Keio University)

    "A twisted \Gamma-index theorem"
  • 10:45-11:00 Oikonomides, Catherine (Keio University)

    "The K-theory of foliations of $T^3$ classified by Moussu and Roussarie."
  • 11:30-12:20 Honda, Ko (University of Southern California)

    "3-dimensional methods in contact geometry"
  • 12:30-13:00 Hayashi Shuhei (University of Tokyo)

    "Weak hyperbolicity of higher dimensional C^1 diffeomorphisms and homoclinic tangencies"

Thursday, September 18
  • 9:30-10:20 Eliashberg, Yakov (Stanford University)

    "Non-squeezing problems in contact topology"
  • 10:30-10:45 Tsuboi, Takashi (University of Tokyo)

    "Rigidity of submanifolds tangent to non-integrable plane fields"
  • 10:45-11:00 Miyoshi, Shigeaki (Chuo University)

    "Some remarks on the Euler class of a spinnnable foliation"
  • 11:30-12:20 Honda, Ko (University of Southern California)

    "3-dimensional methods in contact geometry"
  • 14:00-14:50 Noda, Takeo (University of Tokyo)

    "A Birkhoff section for the Bonatti-Langevin example of Anosov flow"
  • 14:40-14:55 Adachi, Jiro (Osaka University)

    "Global stability of distributions of higher corank"
  • 14:55-15:10 Inaba, Takashi (Chiba University)

    "Rigidity of submanifolds tangent to non-integrable plane fields"
  • 15:10-15:25 Mizutani, Tadayoshi (Saitama University)

    "Some properties of plane fields defined by 2-vector fields"
  • 16:00-16:50 Fukaya, Kenji (Kyoto University)

    "Holomorphic Hilbert bundles on complex tori via homological Mirror symmetry"
  • 17:00-17:15 Narmanov, A. Y. (National University of Uzbekistan)

    "On the class of submersion"
  • 17:15-17:45 Kamber, Franz W. (University of Illinois at Urbana-Champaign)

    "Fourier-Mukai transforms and foliations "

Friday, September 19
  • 9:30-10:20 Alvarez Lopez, Jesus A(Universidade de Santiago de Compostela)

    "Generalized Gromov spaces"
  • 10:30-10:45 Candel, Alberto (California State University at Northridge)

    "Generic aspects of the geometry of leaves of foliations (with Jesus A. Alvarez Lopez)"
  • 11:30-12:20 Honda, Ko (University of Southern California)

    "3-dimensional methods in contact geometry"
  • 14:00-14:50 Sergiescu, Vlad (Institut Fourier)

    "An extension of the Burau representation via Thompson's group"
  • 14:40-14:55 Bis', Andrzej (University of Lodz)

    "Modelling minimal foliated spaces with positive entropy (joint work with H. Nakayama and P.Walczak)"
  • 14:55-15:10 Nakayama, Hiromichi (Hiroshima University)

    "Locally connected exceptional minimal sets of surface homeomorphisms and diffeomorphisms"
  • 15:10-15:25 Gendron, Timothy M. (U.N.A.M.(Cuernavaca))

    "The fundamental germ: A notion of $\pi_{1}$ for laminations"
  • 16:00-16:50 Dupont, Johan L.(Aarhus University)

    "Gerbes, simplicial forms and invariants for families of foliated bundles"
  • 17:00-17:15 Schweitzer, S.J., Paul A. (PUC-Rio de Janeiro)

    "Homological vanishing cycles and existence of Reeb components for codimension one foliations (joint with F. Alcalde e G. Hector)"