Monday, | May 10 |
9:30-10:30 | Cyril Houdayer (CNRS, ENS Lyon) |
An introduction to II1 factors I | |
11:00-12:00 | Vaughan Jones (UC Berkeley) |
The canonical rings of a subfactor I | |
14:00-15:00 | Cyril Houdayer (CNRS, ENS Lyon) |
An introduction to II1 factors II | |
15:10-16:00 | Ken Dykema (Texas A&M) |
On matricial microstates, Connes' embedding problem and sofic groups | |
Tuesday, | May 11 |
9:30-10:30 | Vaughan Jones (UC Berkeley) |
The canonical rings of a subfactor II | |
11:00-12:00 | Cyril Houdayer (CNRS, ENS Lyon) |
An introduction to II1 factors III | |
14:00-15:00 | Dimitri Shlyakhtenko (UCLA) |
Random matrices, free probability and applications I | |
15:10-16:00 | Feng Xu (UC Riverside) |
On a subfactor generalization of Wall's conjecture | |
16:30-17:00 | Pinhas Grossman (Cardiff University) |
A quadrilateral related to the Asaeda-Haagerup subfactor | |
16:30-17:00 | Roman Sasyk (KU Leuven) |
Descriptive set theory and von Neumann algebras | |
17:10-17:40 | Shamindra Ghosh (KU Leuven) |
Perturbations of planar algebras | |
17:10-17:40 | Owen Sizemore (UCLA) |
W* and OE rigidity results for action of wreath product groups | |
17:50-18:20 | Dave Penneys (UC Berkeley) |
Embedding subfactor planar algebras in graph planar algebras | |
17:50-18:20 | Yoann Dabrowski (UCLA) |
A non-commutative pathspace approach to stationary free SDEs, with applications to von Neumann algebras | |
Wednesday, | May 12 |
9:30-10:30 | Sorin Popa (UCLA) |
Basics of deformation/rigidity theory I | |
11:00-12:00 | Cyril Houdayer (CNRS, ENS Lyon) |
An introduction to II1 factors III | |
14:00-15:00 | Vaughan Jones (UC Berkeley) |
The canonical rings of a subfactor III | |
15:10-16:10 | Dimitri Shlyakhtenko (UCLA) |
Random matrices, free probability and applications II | |
16:40-17:30 | Scott Morrison (UC Berkeley) |
Towards the classification of subfactors with index less than 5 /td> | |
17:40-18:40 | Sorin Popa (UCLA) |
Basics of deformation/rigidity theory II | |
Thursday, | May 13 |
9:30-10:30 | Dimitri Shlyakhtenko (UCLA) |
Random matrices, free probability and applications III | |
11:00-12:00 | Vaughan Jones (UC Berkeley) |
The canonical rings of a subfactor IV | |
14:00-15:00 | Sorin Popa (UCLA) |
Basics of deformation/rigidity theory III | |
15:10-16:10 | Dav Voiculescu (UC Berkeley) |
Aspects of Free Analysis I | |
16:40-17:40 | Open Problems Session |
Saturday, | May 15 |
9:30-10:30 | Dav Voiculescu (UC Berkeley) |
Aspects of Free Analysis II | |
11:00-11:50 | Magdalena Musat (University of Copenhagen) |
Factorization and dilation problems for completely positive maps on von Neumann algebras | |
14:00-15:00 | Stefaan Vaes (LU Leuven) |
W*-superrigidity for group measure space II1 factors I | |
15:10-16:00 | Emily Peters (University of New Hampshire) |
Constructing the extended Haagerup planar algebra | |
Sunday, | May 16 |
9:30-10:30 | Narutaka Ozawa (University of Tokyo) |
Closable derivations on finite von Neumann algebras I | |
11:00-12:00 | Dav Voiculescu (UC Berkeley) |
Aspects of Free Analysis III | |
14:00-15:00 | Stefaan Vaes (LU Leuven) |
W*-superrigidity for group measure space II1 factors II | |
15:10-16:00 | Stephen Curran (UC Berkeley) |
Quantum symmetries in free probability | |
16:30-17:00 | Ionut Chifan (Vanderbilt University) |
On relative property (T) and Haagerup's poperty | |
17:10-17:40 | Thomas Sinclair (Vanderbilt University) |
Cocycle superrigidity for Bernoulli shifts | |
Monday, | May 17 |
9:30-10:30 | Stefaan Vaes (LU Leuven) |
W*-superrigidity for group measure space II1 factors III | |
11:00-12:00 | Narutaka Ozawa (University of Tokyo) |
Closable derivations on finite von Neumann algebras I | |
14:00-15:00 | Adrian Ioana (UCLA & CMI) |
W*-superrigidity for Bernoulli actions of property (T) groups I | |
15:10-16:00 | Dietmar Bisch (Vanderbilt University) |
Composition of subfactors, and planar algebras | |
Tuesday, | May 18 |
9:30-10:30 | Adrian Ioana (UCLA & CMI) |
W*-superrigidity for Bernoulli actions of property (T) groups II | |
11:00-11:30 | Hiroki Sako (University of Tokyo) |
Stone-Cech boundaries of discrete groups and measure equivalence theory | |
11:40-12:10 | Richard Burstein (Vanderbilt University) |
Automorphisms of the bipartite graph planar algebra | |
14:00-14:50 | Jesse Peterson (Vanderbilt University) |
Group actions with unique group-measure space decomposition | |
15:00-15:50 | Hans Wenzl (UCSD) |
Analogs of group-subgroup subfactors in fusion categories | |
16:30-17:20 | V.S. Sunder (Institute of Mathematical Sciences, Chennai) |
The GJS construction for graphs I: Presentation of two categories | |
Wednesday, | May 19 |
9:30-10:30 | Narutaka Ozawa (University of Tokyo) |
Closable derivations on finite von Neumann algebras III | |
11:00-11:50 | Vijay Kodiyalam (Institute of Mathematical Sciences, Chennai) |
The GJS construction for graphs - II | |
12:00-12:50 | Yasuyuki Kawahigashi (University of Tokyo) |
Superconformal field theory and operator algebras |