Monday, September 20 | ||
9:00-9:50 | Zhengwei Liu | Subfactors and Fourier Duality |
10:10-11:00 | Zhengwei Liu | Quantum Fourier Analysis |
11:10-11:40 | Sebastien Palcoux | Simple integral fusion categories |
15:00-15:50 | Yasuyuki Kawahigashi | Tensor networks, commuting squares and higher relative commutants of subfactors |
16:30-17:20 | Masaki Izumi | Several infinite families of Potential modular data |
21:00-21:50 | Andre Henriques | Every conformal net has an associated VOA |
22:00-22:50 | Sebastiano Carpi | From W3 algebras to conformal nets |
Tuesday, September 21 | ||
8:00-8:50 | Chongying Dong | Orbifold theory and modular extensions |
9:00-9:50 | Naihuan Jing | On lattice structure of lattice vertex algebras |
10:30-11:00 | Li Ren | Super Orbifold Theory |
11:00-11:30 | Zachary Fehily | Understanding subregular W-algebra |
15:00-15:50 | Cuipo Jiang | Varieties of affine VOAS associated to sl3 with non-admissible levels |
16:30-17:20 | Ingo Runkel | Non-semisimple modular categories, modular group actions and a Verlinde formula |
21:00-21:50 | Liang Kong | Category theory in the study of topological phases I |
22:00-22:50 | Liang Kong | Category theory in the study of topological phases II |
23:00-23:50 | Eric Rowell | Square roots in the Witt group and higher central charges |
Wednesday, September 22 | ||
8:00-8:30 | Fei Qi | First cohomologies of affine, Virasoro and lattice VOAs |
8:30-9:00 | Corey Jones | Computing fusion rules for G-extensions of fusion categories |
9:00-9:50 | James Tener | Introduction to the VOA/conformal net correspondence |
10:30-11:20 | James Tener | Introduction to Segal CFT, with connections to VOA and conformal nets |
Thursday, September 23 | ||
8:00-8:50 | Yi-Zhi Huang | Associative algebras and intertwining operators |
9:00-9:50 | Victor Ostrik | Frobenius exact symmetric tensor categories |
10:30-11:00 | Cris Negron | Quantum SL(2) and logarithmic vertex operator algebras |
11:00-11:30 | Andrew Schopieray | The world is severely non-(pseudo)unitary |
15:00-15:30 | Shigenori Nakatsuka | Toward the correspondence of hook type W-algebras and W-superalgebras |
15:30-16:00 | Naoki Genra | Zhu algebras of principal W-algebras of osp(1|2n) |
16:30-17:00 | Nina Yu | Permutation orbifolds and associative algebra |
17:00-17:30 | Bin Gui | Intertwining operators among permutation-twisted modules of tensor product VOAs |
21:00-21:50 | David Penneys | A categorical Connes' χ(M) |
22:00-22:50 | Thomas Creutzig | State of the art of non semi-simple vertex tensor categories I |
23:00-23:50 | Thomas Creutzig | State of the art of non semi-simple vertex tensor categories II |
Friday, September 24 | ||
8:00-8:50 | Zongzhu Lin | Cohomological varieties of vertex operator algebras |
9:00-9:30 | Cain Edie-Michell | Type II quantum subgroups for sln |
9:30-10:00 | Colleen Delaney | Zesting produces modular isotopes and explains their topological invariants |
10:30-11:00 | Matthew Rupert | Characterizing Braided Tensor Categories Associated to Vertex Operator Algebras |
11:00-11:30 | Xuanzhong Dai | Chiral De Rham Complex on the Upper Half Plane and Modular Forms |
21:00-21:50 | Christoph Schweigert | Rigidity in conformal field theory and (vertex) algebras beyond rigidity |
22:00-22:50 | Nathan Geer | Relative Modular Categories |